Гурток "НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ"


Навчальна програма гуртка художньо-естетичного напрямку «НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ»




Аплікація - як вид декоративно – ужиткового мистецтва, її види.

     Аплікація (від латинського applicatio означає «накладання») - один з видів образотворчого мистецтва, що полягає у вирізуванні і накладанні різних форм і закріпленні їх на іншому матеріалі, який прийнято за фон.
Поняття «аплікація» включає в себе спосіб створення художніх творів із різних за властивостями і фактурою матеріалів, об'єднаних схожістю техні­ки виконання. Кожний матеріал має свої властивості, які впливають на техніку виконання аплікації: наприклад, папір, засушені рослини, береста при- клеюються до фону різними клеями; тканина, шкіра повністю пришиваються
     За своїм змістом аплікації можна розділити на: предметні, декоративнї (орнаментальні), сюжетні і шрифтові. Предметна аплікація - це зображення окремих предметів (листок, дерево, будинок і ін.). Сюжетна аплікація відображає сукупність подій, си­туацій, явищ. Малюнок у цьому випадку більш складний. Це можуть бути ілюстрації до казок, оповідань. Декоративна (орнаментальна) аплікація - це створення орнаментальних зображень, що використовуються для прикрашення виробів. Орнаменти являють собою чергування геометричних, рослинних та інших форм. Таким способом можна прикрашати закладки книжок, альбоми, стенди, коробочки для олівців і т.п.
       Розрізняють аплікації плоскі та об'ємні.
       Плоску аплікацію виконують шляхом вирізування деталей із паперу, тка­нини, шкіри та інших матеріалів, і наклеюють їх на основу з паперу, картону
       Об'ємною аплікація стане тоді, коли окремі елементи наклеюють на фон тільки частиною своєї площини, або ж, коли на основу аплікації наклеюють яку-небудь об'ємну деталь (вату, соломинки, засушені квіти та інше).

   Інструменти, матеріали та обладнання необхідні для роботи.
      Для роботи по аплікації необхідні ножиці, пензлики, олівець, лінійка, циркуль. Зручно мати ножиці з прямими кінцями двох розмірів: великі но­жиці довжиною 140. ..200 мм для вирізування великих деталей та маленькі - довжиною 80... 100 мм для вирізування дрібних деталей. Добре було б мати і пензлики двох-трьох розмірів. Для роботи необхідно мати дві ганчірки: одну вологу - для витирання рук від клейстеру і одну суху, м'яку - для притиран­ия деталей аплікації. Крім цього, потрібен чистий аркуш паперу, через який притирають деталі. Для виготовлення аплікацій часто використовують додаткові матеріали.
      Нитки. Краще використовувати товсті бавовняні нитки (№10) як фурнітуру або для скріплення деталей.    
      Клей. Найважливіше значення при виконанні аплікації посідає якість клею. Канцелярський силікатний клей на папері чи тканині, до якої ми приклеюємо природній матеріал, залишає жовті плями. Гарну якість має декстриновий клей, його продають вже готовим до використання у тюбиках або порошку. Клей із порошку виготовляють, розмішуючи його в теплій воді. Якщо клей загусне, його можна розвести водою.
        Найкращим для роботи є синтетичний клей ПВА. Він білого кольору, без запаху. Зберігають його в скляних або пластмасових банках, флаконах із щільно закритою кришкою. Оскільки клей ПВА дуже швидко висихає, то потрібно зберігати його, заливши тонким шаром води. Перед використанням клей розмішують, вливають певну кількість і розчиняють холодною водою до необхідної концентрації. Якщо клей дуже рідкий, то його - слід залишити відкритим на деякий час. Вода випарується і клей стане густішим,
       Олівці. При виконанні ескізів використовують олівці середньої твердості ТМ,НВ.
      Гумки. Для роботи повинна бути м'яка гумка.
      Пензлики. Для малювання краще використовувати м'який пензлик (№ 4, 6) і жорсткий (для клею).
      При роботі з черепашками  потрібно мати ще пильник, пилочку манікюрну, щипці, світлий масляний лак, пінцет, шило.
Перш ніж приступити до роботи, готують рисунок (сюжету) майбутньої аплікації, залежно від якого підбирають папір, як за кольором, так і за розмірами, фактурою, намічають послідовність приклеювання окремих частин. Особливу увагу приділяють рисунку в сюжетній аплікації. Узагальненістю форм і кольору треба найкраще виразити свій задум. Велика кількість деталей (особливо дрібних) заважатиме в роботі.
Після виготовлення рисунка кожна його частина за допомогою копіювального паперу переноситься на зворотний (нефарбований) бік кольорового паперу, при цьому при приклеюванні частин на основу буде зворотне зображення. Цей факт необхідно врахувати в роботі. Підготовленні для аплікації деталі розкладають на основі в такій послідовності: ті деталі, які найбільш віддалені в перспективі, наклеюють першими, потім – передостатні з поступовим наближенням до переднього плану. В багатоколірних рисунках не проводять ретельної підгонки окремих деталей, їх наклеюють внакладку, цим і досягається якість роботи. При виготовленні декоративної аплікації підбирають рисунок, окремі елементи переносять на папір, вирізують і в подальшій роботі використовують як шаблони для заготовки решти частин.
У шкільній практиці аплікацію використовують для виготовлення наочних посібників, оздоблення виробів з паперу і картону. Аплікація сприяє виробленню в учнів художнього смаку, розуміння значення кольору і форми, привчає до акуратності в роботі. В початкових класах учні вирізують деталі для аплікації за шаблонами, заготовленими учителем. Пізніше учні зможуть вже розмічати і вирізувати деталі для аплікації без шаблонів - спочатку їм рекомендують виготовити аплікацї, деталі яких мають прості геометричні форми.
Згодом робота ускладнюється. Пропонують рисунки аплікації, деталі яких мають криволінійну конфігурацію - предметної аплікації, а вже потім переходять до виготовлення сюжетної аплікації .

Правила техніки безпеки та правила організації робочих   місць під час    роботи.
                            Організація робочого місця:
1. Обрати зручну позу.
2. Світло повинно падати на робоче місце зліва або справа.
3. Устаткування, інструменти покласти праворуч.
4. Природний матеріал, папір розмістити ліворуч або перед собою.
5. Предмети тимчасового застосування тримати в спеціально визначених
місцях.      
6. Після роботи прибрати робоче місце.

           Правила безпечної праці при виконанні аплікаційних робіт:
1. Під час роботи бути уважним і акуратним.
2.Бути обережними з колючими та ріжучими інструментами: шилом, ножицями, ножем.
3. Передавати іструменти тільки ручкою вперед.
4. Інструменти використовувати тільки за призначенням і відповідно до правил.
5. Починати працювати з клеєм. Лише після того як перевірили чи надійно ви його установили на робочому місці.
6. Починати роботу тільки після проведеного інструктажу, складання плану роботи та дозволу викладача.
7. Під час виконання завдання працювати спокійно, без різких рухів, щоб не розлити клей, не зруйнувати деталі аплікації.
8. Не заважати сусідам, що сидять поряд.

9. Після закінчення роботи скласти матеріали, інструменти, прибрати своє робоче місце і лише з дозволу викладача залишити навчальну майстерню.


Прийоми виконання декоративних елементів із гофрованого паперу. 


Торцювання – це мистецтво виготовлення різних предметів з паперових квадратиків. Щоби втілити ваші фантазії в цій техніці, вам потрібно не так багато матеріалів та коштів, а лише багато фантазії, творчості та терпіння.
      Для виконання техніки торцювання вам необхідно придбати кольоровий гофрований папір або столові серветки та стержень від звичайної шарикової ручки, клей ПВА та ескіз (орнамент) рисунку на білому або кольоровому картоні (це вже залежить від вашої фантазії та яку саме аплікацію ви вибрали. Картини виготовленні вами даною технікою будуть виділятися своєю яскравістю та обємом. Заповнювати узори можна не тільки по контуру (однорядне торцювання), але й повністю (обємне торцювання).

Порядок виконання роботи по обємному аплікаційному торцюванню:
1.       Намалюйте на картоні ескіз вашого узору або за допомогою копіювального паперу скопіюйте необхідний рисунок головне, щоб чітко простежувались контури. Кольоровий гофрований папір (серветки) наріжте маленькими квадратиками, приблизно 1х1 см.
2.       Нанесіть тонкий шар клею на частинку вашого рисунка по контуру.

3.       Поставте на квадратик паперу кінець стержня від шарикової ручки, зімніть квадратик та притиснувши обкачайте стержень на пальці.


4.       В результаті чого у вас утвориться така своєрідна паперова трубочка з гострими нерівними краями. Вставляємо цю трубочку разом зі стержнем на проклеєний контур нашого майбутнього рисунка. Злегка, притиснувши стержень до картону трішечки тримаємо і виймаємо його.


      Таким способом необхідно повторити процедуру та встановити всі квадратики – трубочки на ескіз рисунка. В результаті всіх цих дій заповниться весь контур вашого рисунка. Для обємного торцювання необхідно заповнити кольоровими паперовими трубочками весь простір рисунка.



      Для того щоб раціонально використовувати свій час і клей не встигав би висихати, необхідну кількість таких трубочок можна було б підготовити заздалегідь.

Роботи учнів







Немає коментарів:

Дописати коментар